Ana Sayfa
Kurucumuz

DR. GÜLER MANİSALI DARMAN

Kurucu, Başkan

Dr. Güler Manisalı Darman 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İdari İlimler Fakültesi İşletmecilik Bölümü'nden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünde, doktorasını ise Başkent Üniversitesi Muhasebe Finansman Bölümü'nde tamamlamıştır.

1980-1988 yılları arasında TOBB çatısı altında faaliyet gösteren, merkezi Paris'te bulunan Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Müdürü olarak görev yapmıştır. 1988 yılında özel sektöre geçmiş, 2005 yılı başına Finansman Koordinatörü ve Genel Koordinatör gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur.

2005 yılında kendi danışmanlık şirketi olan GMD Global Danışmanlık şirketini,  2007 yılında CGS Center- Kurumsal Yönetim ve ve Sürdürülebilirlik merkezini kurmuş olup, özellikle aile şirketlerinde kurumsallaşma, kurumsal yönetim ve kurumsal finans konularında çalışmalarına devam etmektedir.

2013 yılında, iletişim hizmetleri sektöründe önemli firmalarından olan Netmon A.Ş. yönetim kuruluna bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiş, Yönetim Kurulu  Başkan Yardımcısı olmuş ve 2016 yılına kadar bu görevi yerine getirmiştir.

Uzun yıllar ICC Finansal Hizmetler ve Sigortacılık Komisyonu Başkan Yardımcı'lığı görevini yürüten Manisalı Darman, aynı zamanda ICC'nin bir yönetim organı olan Finans Komitesi'nde de üst üste iki dönem yer almıştır. Ayrıca, 2008 yılında, merkezi Brüksel'de bulunan uluslararası iş dünyası patronlarının oluşturduğu, 1980 yılında Sir David Nicholson tarafından, transatlantic işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulmuş bir teşkilat olan, American-European Community Association (AECA) Türkiye Liason Officer'i olarak seçilmiştir. Avrupa'da iş dünyası ve akademisyenlerin oluşturduğu European Corporate Governance Institute (ECGI) ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Ostim İşadamları Derneği, METUTECHBAN  Danışma Kurulu ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Denetleme kurulu üyesidir. 2010 yılında Leeds Üniversite'si Kurumsal Yönetim ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Merkezi, Emerald Yayınları, Yayın ve Danışma Kurulu'na seçilmiştir.

Dr. Güler Manisalı Darman, merkezi Amerika'da olan Junior Chamber International'ın Türkiye kurucu üyelerinden olup, senatörlük unvanına sahiptir.

2004 yılında ICC tarafından İngilizce olarak "Corporate Governance Worldwide" adlı kitabı basılmış ve 130 ülkede satılmaktadır. 2008 yılında TOBB ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından "Küresel Ekonomilerde Kurumsal Yönetim Anlayışı ve Türkiye" başlıklı ikinci kitabı yayınlanmıştır. 2009 yılında CGS Center tarafından "Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Sürecinden Kurumsal Yönetime Doğru" başlıklı elektronik kitabı çıkarılmış; 2010 yılında ise, TÜRMOB tarafından "Kurumsal Yönetimde Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik" başlıklı kitabı yayınlanmıştır. Marmara Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi'nce hazırlanmış ve SPK tarafından yayınlanmış olan iki kitapta kurumsal yönetim üzerine yazıları ve ayrıca çeşitli yayın organlarında yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

İngiltere, Fransa, İtalya, Çin, Japonya, Güney Afrika, Fas, İsveç, Norveç, Dubai, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Rusya gibi dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye'de bir dizi konferanslarda tebliğler sunmuş, seminerler vermiştir. Trieste Üniversitesi, West Minister Üniversitesi ve Political Academy of London ortak program davetlisi olarak, İtalya'da yaz okulunda kurumsal yönetim konusunda eğitim vermiştir.

Halen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme İşletme Bölümünde Kurumsal Yönetim dersleri vermekte olan Dr. Güler Manisalı Darman, ayrıca TOBB Ekonomi Üniversitesi, Sürekli Eğitim Programı, Şirketlerde Kurumsallaşma ve Kurumsal Yönetim Programını yürütmüştür.


 
ANKARA / TURKİYE
Bağlıca Mah. 1228 Sokak
A Blok 2/1
ETİMESGUT - ANKARA - TÜRKIYE
0312 220 22 20
info@cgscenter.org
www.cgscenter.org
www.cgscenterbussac.net

Tüm hakları saklıdır. © 2005 - 2013

Takip edin:Web Tasarım: çizgeadam & AdaNET
 
FACEBOOK
CGS Center
linkedin
YouTube